SELÇUK

Slow Food Tanıtım Toplantısı Selçuk’ta Yapıldı

/Slow Food Tanıtım Toplantısı Selçuk’ta Yapıldı
  

Tarih: 19 Şubat 2020 Çarşamba 11:36

Bu haber 6221 defa okundu

Selçuk’un Slow Food akımına dahil olması adına Selçuk Efes Kent Belleği’nde “Slow Food Efes Selçuk Toplantısı” düzenlendi. Toplantıda katılımcılar topraktan sofraya  “İyi temiz adil” gıda sloganıyla dünyadaki en büyük gıda hareketi olan Slow Food akımı hakkında bilgilendirildi.

Toplantıya Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, belediye başkan yardımcıları, Teos Slow Food Lideri ve Köy Koop Başkanı Neptün Soyer, Slow Food Yenipazar Lideri Sevil Terzioğlu Ünal ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım Danışmanı ve Terra Madre Anatolia Şube Başkanı Şevket Meriç, Selçuk Belediye Meclis Üyeleri, üreticiler, işletme sahipleri ve vatandaşlar katıldı.

GELECEK TOPRAKTAN GELİR

Toplantıda konuşan ve konuşmasında 'Neden Slow Food?' sorusunu '5 Hedef 50 Proje' arasında yer alan Toprak Okulu, Tohum Merkezi, Üretici Pazarı ve Tarım Müzesi’ni anlatarak cevaplayan Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel; “Biz bir bina yapmaktan ziyade bir anlayışı yaşamımıza dahil etmek gerektiğini düşündük.  Kurduğumuz Toprak Okulu ile esas hedefimiz çiftçilerimize doğru tarımın nasıl yapıldığını öğretmektir.  Biz, çocuklarımıza geleceğin topraktan geldiğini anlatmak istiyoruz. Tohum Merkezi’nde tohum takası yapacağız. Tüm bunlar sağlıklı gıda ve doğru üretim açısından çok önemli. Biz çok bereketli topraklarda yaşıyoruz. Ancak ne kadar doğru üretim yaptığımız konusunda soru işaretlerimiz var. Kanser gibi bizi tehdit altında bırakan bir hastalık varken; her şeyi hızlandırılmış bir şekilde yaşıyorken bir şeylere başka bir pencereden bakmaya ihtiyacımız var" diye konuştu.

Düzenlenen tanıtım toplantısının önemine dikkat çeken Başkan Sengel; "Gelecek nesiller doğru beslensin istiyoruz. Bu amaçla "iyi temiz adil" gıdaya ulaşabilmemiz adına bilinçleneceğimize, birbirimize destek olabileceğimize, bu işin içerisinde nasıl rol alabileceğimize dair bu tanıtım toplantısında bir araya geldik” dedi.

Slow Food’un Efes Selçuk ve üreticiler için yeni bir kavram olduğunun altını çizen Başkan Sengel; “Yavaş yavaş emin adımlarla doğru noktaya gideceğiz. Hepimiz birbirimizden bir şeyler öğrenerek doğru yolu bulacağız” dedi.

EFES TARLASI BAKKALLARI KURULUYOR

Efes Selçuk’ta tarım adına yapılan çalışmalarla ilgili de bilgi veren Başkan Sengel, Efes Tarlası Bakkalı’nın da müjdesini verdi. Amaçlarının tüketici ile üreticiyi buluşturmak olduğunu belirten Başkan Sengel; "Toprak Okulu’nu yapacağımız yerde üretici pazarı kuracağız. Üretici ile tüketiciyi doğru yerde buluşturacağız. Biz Efes Tarlası’nı kurduk. Ata tohumlarını topluyoruz. Efes Selçuk Yerel Kalkınma Kooperatifi kurduk. Kadınlarımıza burada pozitif ayrımcılık yaptık. Evde doğru tekniklerle salça yapan kadınlarımızdan salçalarını satın alıp Efes Tarlası Bakkalı’nda satacağız” dedi.

İYİ TEMİZ ADİL GIDA HERKESİN HAKKI

Toplantıda Slow Food Yeni Pazar Lideri Sevil Terzioğlu Ünal da bir sunum yaptı.  “Slow Food” kavramı hakkında bilgi veren Ünal; “Slow Food yavaş yemek kültürünü beslemeyi, yerel lezzetlere sahip çıkmayı, bunu yaparken doğaya saygı göstermeyi, bio çeşitliliği korumayı, yemekten tat almayı, yemeği bir şölene dönüştürmeyi amaçlayan bir hareketin adıdır. İtalya’da yaşayan Carlo Petrini’nin kurucusu olduğu bu hareket, sağlıksız gıdalara karşı olan, gönüllülük esası ile büyüyen, merkezi İtalya’nın Bra kenti olan bir gıda hareketidir ” dedi.

Efes Selçuk’un gastronomik açıdan çok zengin bir kent olduğuna dikkat çeken Ünal; “Slow Food hareketinin sembolü salyangoz. Çünkü salyangoz yavaş ilerliyor; ilerlediği yerde de iz bırakıyor. Slow Food herkesin iyi, temiz ve kaliteli yiyeceklerle beslenmesinin bir insanlık hakkı olduğunu savunuyor. Fast Food hareketine tepki olarak çıkan bu akım, büyükannelerimizin mutfaklarında pişen yemeklerin herkes tarafından tüketilmesini hedeflemektedir. Bunu yaparken de, kendi toprağımızdan, kendi tohumumuzdan elde ettiğimiz ürünlerin devamlılığının sağlanması gerekiyor” dedi.

TÜKETİCİ GÜVEN ARIYOR

Toplantıda konuşan ve konuşmasında tüketicinin güvenli gıdaya ulaşma konusunda sıkıntı çektiğini belirten Neptün Soyer, güvenli gıdaya ulaşma açısından kooperatifçiliğin önemine vurgu yaptı.  “Çocuklarımıza ne yedirdiğimizi bilmek istiyoruz. İşte Slow Food bunu bilmemiz için var” diyen Soyer; “Biz Köy Koop olarak ortaklarımıza iyi, temiz, adil gıda üretirsen tüketicinin bunu almaya hazır olduğunu anlatmaya çalışıyoruz” dedi.

Soyer, ayrıca 2021 yılında İzmir’de yapılacak olan Terra Madre Anatalio adlı dünyadaki Slow Food birliklerini buluşturacak fuarın önemine de değindi.

YEREL TOHUM SAĞLIKTIR

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım Danışmanı Şevket Meriç ise yaptığı konuşmada doğru tarımla topraktan bereket alınabileceğini belirterek; “Bu toprakları bereketli kılan insanlardır. İnsanların izlediği üretim yöntemlerine toprak o şekilde karşılık verecektir. Slow Food hareketi üreticilerin doğru üretim yapmasına dayanır” dedi.

Dünyadaki en iyi sürdürülebilirlik örneği tohumdur” diyen Meriç; “Dünyada her şey tohumla başladı. Kirletilmiş, genetiği ile oynanmış, tarım zehirleri bulanan bir tohum bize kanser gibi hastalıkları sunabilir ama yerel tohum bize sağlıklı bir geleceği sağlayabilir" dedi.

Slow Food akımının insanların gönüllü olarak katkıda bulunduğu dünyanın en büyük gıda hareketi olduğu bilgisini veren Meriç; 2021 yılında yapılacak olan Terra Madre Anatolia’nın  dünyanın birçok yerinden Slow Food birliklerinin katılacağı bir fuar olduğunu söyledi. Meriç, Efes Selçuk’un da Slow Food etiketine sahip olabileceğinin ve bu fuarda yer alabileceğinin altını çizdi.

Katılımcıların sorularının cevaplandığı toplantının sonunda Efes Selçuk sofrasında kentin lezzetleri tadıldı.

UYARI:Selçuk Postası haber portalında yayınlanan ve içeriği Selçuk Postası editörleri tarafından hazırlanan haber, duyuru vb gibi metin ve görseller izinsiz olarak kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda hukuki yaptırımlara başvurulacaktır.
Yorumlar
Selçuklu20 Şubat 2020
Çok güzel organizasyon sayın Neptun SOYER çok donanımlı konusunda uzman keşke SELÇUK ta daha çok katılımcı olsaydı mutlaka karşılığı olacaktı, ayrıca ilçemizde gıda konusunda ve denetim eksiklikleri olup bu konuda geçmiş dönemlerden farkı yok umarım düzelir
UYARI: Yorum yapan kullanıcılarımız site kullanım koşullarını kabul etmiş sayılır.Kullanım koşullarını görmek için tıklayınız.
Adınız  
Yorumunuz  
SİTE İÇİ ARAMA

HAVA DURUMU